Finalists

Congratulations to our 2021 finalists

The finalists for the 2021 Waste Innovation and Recycling Awards have been announced.

Outstanding WARR Project: Metro

The Outstanding WARR project award is given to a project that has delivered cost-effective and high-impact success in its targeted field.

FINALISTS

Procure recycled: Paving the way – Southern Sydney Regional Organisation of Councils (SSROC)
Creating change with containers in WA – REMONDIS Australia
Recycled organics and medical equipment trial – Epworth HealthCare Centre
Minta roadway resurfacing – Stockland

Outstanding WARR Project: Regional

The Outstanding WARR project award is given to a project that has delivered cost-effective and high-impact success in its targeted field.

FINALISTS

Waste enforcement training – Keep Australia Beautiful
McMullin building demolition – Drumderg Services
FOGO deep dive education project – Forbes Shire Council
Kleinton waste management facility – Toowoomba Regional Council

Operational Excellence Award

The Operational Excellence Award is given to an individual or team that has achieved demonstrable improvements in efficiency, best practice OHS, and impeccable records.

FINALISTS

Operational excellence in ACT – REMONDIS Australia
Waste enforcement training – Keep Victoria Beautiful
ReProcess Tas – Spectran Group
Optimising waste collection initiative – Brimbank City Council

Innovation Award

The Innovation Award is given to an individual or company that has implemented processes and practices or developed and/or rolled out technology and/or plant that have successfully closed the loop, creating a demonstrable circular economy.

FINALISTS

Handybin multi-stream recycling services – Handybin Waste Services Pty Ltd
Reground coffee recycling service – Reground
Recycled plastics RMP noisewalls – Pact Group
Polyrok – Replas

Outstanding Facility Award

The Outstanding Facility Award is given to a new infrastructure project that commenced operating in 2020 or 2021.

FINALISTS

ReProcess Tas – Spectran Group
Bardee Commercial Pilot Facility – Bardee
Central Waste Facility – Bega Valley Shire Council
Perth Material Recovery Facility – Cleanaway

Young Professional of the Year

Young Professional of the Year is given to an individual aged 35 years or younger, who has impressed their colleagues and counterparts with their contribution and impact to their organisation, and excellence in service.

FINALISTS

Stacey Ward – City of Port Phillip
Samuel Lawson – Keep Victoria Beautiful
Matthew Day – REMONDIS Australia
Tara Osborne – BINGO Industries

Woman of Waste

The Woman of Waste Award recognises a woman in the industry who has driven change and continues to do so, leading to progress in breaking down barriers and creating new career prospects for the next generation.

FINALISTS

Sabina Wills – Keep Victoria Beautiful
Susie McBurney – REMONDIS Australia
Ninna Larsen – Reground
Larissa Rose – Glowing Green Australia

Community Engagement Success of the Year

The Community Engagement Success of the Year Award is given to any private, not-for-profit, or government organisation that has rolled out programs/initiatives that have had measurable success in engaging and communicating with the community, resulting in positive outcomes for the industry.

FINALISTS

WasteSorted: talking my language – City of Wanneroo
TerraCycle school recycling program – TerraCycle
“Our Future Waste” community engagement – Sunshine Coast Council
Waste Wednesdays – Forbes Shire Council

WARR Workplace of the Year

The WARR Workplace of the Year Award is given to any private, not-for-profit, or government organisation that has proven to achieve exceptionally high levels of workplace engagement through investment in its employees and initiatives that promote equality.

FINALISTS

Handybin Waste Services Pty Ltd
REMONDIS Australia
Bega Valley Shire Council
Glowing Green Australia

Leader of the Year

The Leader of the Year Award is given to any leader who holds a senior person (executive, manager, director, or equivalent) in a private, not-for-profit, or government organisation who has effectively shaped their business’ success, delivered financial growth, significantly and positively impacted the business’ culture, and championed the industry widely.

FINALISTS

Harry Wilson – Handybin Waste Services Pty Ltd
Julian Grasso – Reclaim Waste Pty Ltd
Larissa Rose – Glowing Green Australia